Harry Holzer amerikai közgazdász szerint 2020-ban a reálbérek még 1,64 százalékkal nőttek.
A 2021-es év közepére az infláció minden bérnövekedést semmissé tett az országban.
Az ok ismét a koronavírus, de a republikánusok Joe Biden elnököt hibáztatják, aki csak néhány hónappal a reálbérnövekedés lassulása előtt lett elnök – teszi hozzá az amerikai újságíró.
Sokan gondolhatják, hogy a munkáltatók nem engedhetik meg maguknak, hogy többet fizessenek a dolgozóknak, mert az inflációs nyomás felemészti a profitjukat, de ez nem így van – olvasható a New Republicon megjelent elemzésében. A vállalati profitok jelenleg olyan magasak, hogy Josh Bivens, a Gazdaságpolitikai Intézet munkatársa a közelmúltban egy extra nyereségadót javasolt, amelyet Bernie Sanders is támogatott. A pandémia kezdetétől 2021 végéig a vállalati profit 53,9 százalékkal nőtt – számolt be Bivens –, miközben a munkaerőköltségek csak 7,9 százalékkal emelkedtek. Összehasonlításképpen: az előző négy évtizedben a vállalati profit átlagosan 11,4 százalékkal, a munkaerőköltség pedig 61,8 százalékkal nőtt. Tehát aligha most van itt az ideje, hogy temessük az amerikai vállalatokat.
A koronavírus statisztikailag kezdetben azért hajtotta fel a béreket, mert sok alacsony bérű éttermi és szállodai dolgozó esett ki a munkaerőpiacról – véli Noah. Ahogy ezek az emberek visszatérhettek a munkájukhoz, a bérek ezekben az ágazatokban nagyon gyorsan elkezdtek visszacsökkenni. Ezzel az általános bérnövekedés kiegyenlítődött, mert az átlagba ismét bekerültek az alacsonyan fizetett munkakörökben dolgozók.
Daniel Alpert, Jeffrey Ferry, Robert C. Hockett és Amir Khaleghi, a Cornell Law School Job Quality Index projektjének munkatársai felismerték, hogy 1990-ben a magas bért adó (heti medián feletti) munkahelyek az összes munkahely mindössze 47,3 százalékát tették ki, míg az alacsony bérezésű (heti medián alatti) munkahelyek pedig 52,7 százalékát. Azóta a magas bért nyújtó munkahelyek aránya az összes munkahely 37 százalékára csökkent, a gyengébben fizető munkahelyeké pedig 63 százalékra emelkedett, tehát egyre több munkahely számít alacsony bérűnek Amerikában, azzal párhuzamosan, hogy
az óriásvállalatok piaci ereje folyamatosan növekszik.
folyamatosan növekszik.A lap szerint a republikánusok érvelése, miszerint a fizetések nem tudnak lépést tartani a „bidenflációval”, kevésbé az inflációra vonatkozik – amely bár magas, de még mindig jóval az 1970-es évek kétszámjegyű inflációja alatt van –, hanem inkább a vérszegény bérnövekedésre, amelyhez a növekvő jövedelmi egyenlőtlenségek korában már hozzászokhattunk – jegyezte meg az amerikai újságíró.